Na kompost, kam ukládáme bioodpad ze zahrady samozřejmě přidáváme i různé zbytky z kuchyně. V kompostu se za nějakou dobu vše samo a zadarmo rozloží. Vznikne tak výborné výživné organické hnojivo pro rostliny v naší zahradě i domě.
 
Jak a kde takový správný kompost založit? Jak se o něj starat? Co na něj určitě patří a co tam rozhodně nepřidávat? Přinášíme pár základních informací na toto téma. Hodí se zahradníkům začátečníkům, ale mohou si je zopakovat i ti zkušenější.
 ovocné a zeleninové odpady
Kam s ním?
I když se rozhodně nejedná o žádnou odpadní jímku, při rozkladu materiálu se uvolňují látky, které především v teplém počasí moc nevoní. Proto vybereme místo mimo okrasnou a relaxační část zahrady. Kde je málo místa, je vhodné kompost oddělit od těchto míst alespoň živým plotem nebo keři. Prostě ho elegantně „zamaskovat“. Ideálním umístěním je vlhčí a stinný kout zahrady. Když je hodně sucho, tak ho také zaléváme. Kompost nesmí vyschnout!
 
Jak začneme?
Velikost „úložiště“ zvolíme podle předpokládaného množství odpadu. Šířka by ovšem neměla být větší než dva metry. Výška pak maximálně jeden a půl metru. Při větších rozměrech bychom s materiálem nemohli dobře manipulovat. Přibližně jedenkrát za půl roku (doba jeho zrání) je totiž potřeba ho přeházet. Délka záleží na našich prostorových možnostech. Na spodní část se hodí větší části (větve). Pak postupujeme v ukládání po vrstvách o tloušťce asi patnáct centimetrů. Větší rostlinné části již rozsekáme. Nezapomínáme rostlinné vrstvy a vrstvy odpadu z domácnosti prokládat vrstvami zeminy!
 
Co přidávat?
–       trávu, plevel, mech, větvičky i jehličí
–       odpad z ovoce a zeleniny
–       kůru, piliny, popel (jen ten ze dřeva!)
–       zeminu, písek i (drcenou) omítku
–       z kuchyně přidáme skořápky vajíček a kávovou sedlinu
–       můžeme občas přidat i trus domácích zvířat
 ohryzek jablka
Co nepřidávat?
–       rostlinné části napadené chorobou
–       materiál chemicky ošetřený
–       sklo, plasty a kovy
–       příliš velké kusy dřeva
–       tkaniny z umělých vláken, chlupy domácích mazlíčků
–       lesklý papír (letáky a časopisy)