Když se rozhodnete vystavět kolem vaší rekreační chaty oplocení, máte na výběr z několika možností a jednou z nich jsou i betonové ploty z barevných stavebnicových odlitků. Staví se metodou suchého zdění bez malty a tmelů a výstavba je tak rychlá, že z časového hlediska několikanásobně předčí zídky z cihel a kamenů. Nemusíte totiž pracně kopat do země rýhu pro obvodový betonový věnec, postačí pouze vykopat jámy pro sloupky, dva metry od sebe, do hloubky 80 cm.

cihlová zeď

Možná vás úvodní odstavec potěšil a inspiroval k pořízení této varianty oplocení, ale chtěli bychom vás upozornit, že to s tou výstavbou není zas tak růžové, jak si můžete vysnít. Jámy pro zabetonování sloupků musí být nejen dostatečně hluboké, ale bude jich kolem pozemku několik desítek, například pro nejčastější plošné výměry zahradních parcel to bývá kolem šedesáti sloupků. Bez mechanizace vám bude hloubení jam trvat dobrých čtrnáct dnů, a pro toho, kdo není na podobnou fyzickou dřinu zvyklý, to může znamenat celou řadu problémů počínaje úrazy a konče pobytem na lůžku v důsledku ochromení imunitního systému.

bílé cihly na plotě

K podobným potížím může dojít i při vsouvání desek mezi drážky ve sloupcích. Jde o to, že každou z desek musíte zvednout poměrně vysoko do výšky, ale ty nejsou z papíru. Jsou sice poměrně tenké, ale každá z nich váží přes 70 kg. Musíte být také velmi opatrní, aby vám deska neupadla na zem, nejen kvůli zranění, ale i proto, že je křehká a může se rozlomit. Uvnitř desek se nachází armovací ocelové dráty, ale ty nejsou tak pevné, aby při pádu zabránily odlomení kusu betonu.

Až tedy budete chystat výstavbu betonového plotu, zvažte, zda by nebylo rozumnější betonové ploty montáž nechat zajistit specializovanou firmou. Taková výstavba probíhá na klíč od A do Z včetně zajištění přepravy a složení materiálu a práce je prováděna se zárukou a s pojištěním proti poškození vašeho majetku.