Chcete si pořídit na zahradu bazén? Pak byste měli vědět, že samotnou nádrží to nikdy nekončí, a že bude zapotřebí ji doplnit příslušenstvím, zejména bazénovou filtrací a desinfekčními prostředky, souhrnně nazývanými bazénovou chemií.

S bazénovou chemií musíte umět zacházet

Kdyby vám dal někdo za úkol uvařit rajskou omáčku, bez znalosti správného receptu z toho bude pouze paskvil. Podobné je to i s prostředky bazénové chemie. Rozhodně si odmyslete, že zakoupíte chlornan sodný v tabletách a budete jej do bazénu házet, jak vás napadne. Ve skutečnosti je to docela věda a musíte znát alespoň základní mechanismy.

plavkyně v bazénu

Rozhodující je pH vody – hodnota pH vody může různě kolísat zejména v závislosti na obsahu rozpuštěných minerálních iontů. Pro provoz bazénu je optimální pH vody v rozmezí mezi 6,8 a 7,6. Jestliže je nižší, hovoříme o kyselejší vodě, v případě vyšších hodnot o vodě zásaditější. Před dávkováním bazénové chemie (chlornanu sodného) musíte nejprve změřit pH pomocí testeru a zkontrolovat, zda se nachází v tomto rozmezí. Pokud ne, je nutné provést korekci pomocí přípravků pH plus nebo pH mínus 1,5 kg Bazény Gluc.

voda v bazénu

Kdybyste to neudělali, a pH by bylo nižší, kyselejší, pocítili byste na sobě zdravotní potíže v podobě nepříjemného dráždění sliznic, zejména očí, nosu a úst, a následně i svědění na většině povrchu pokožky. Chlór je v kyselé vodě poměrně agresivní, a doplatit na to mohou i některé části vašeho bazénu, např. plastový povrch stěn a dna a některé kovové či betonové části.

U vyšších hodnot pH se ve vodě zas vyskytuje více tzv. vázaného chlóru na minerální ionty a taková voda bude nejen nepříjemná při koupeli, ale také bude silně cítit chlórem. Do komfortního pobytu ve vodě to bude mít daleko. Dalším problémem u zásaditější vody je tvorba mléčného zákalu, který způsobují zejména rozpuštěné ionty vápníku.