Dovolená v tuzemsku skýtá celou řadu výhod, o nichž se lidé v Česku obvykle nepřou. Je to zpravidla levnější pobyt, absence přeplněných hotelů a přímořských letovisek, kde bývá na plážích doslova hlava na hlavě, komunikace s lidmi v rodném jazyce, krátké vzdálenosti mezi domovem a místem pobytu a také prostředí mírného pásma, na něž jsme zvyklí.

Mnozí z vás možná ani netuší, kolik naše země nabízí možností zajímavých míst, která rozhodně stojí alespoň za víkendový výlet. Najdete je v každém kraji a nachází se v malebných údolích i na horských úbočích, ať už v podobě přírodních rezervací, anebo historických staveb.

fontána v Mariánských Lázních

Proč právě západní Čechy

Čistý vzduch a absence průmyslu – západočeský region je znám jako lázeňská oblast. Průmyslová výroba se tomuto kraji vyhýbala po staletí, pouze za socialismu se tu těžilo hnědé uhlí a ve středověku drahé kovy, ale to už je dávno za námi. Karlovy Vary, Mariánské a Františkovy Lázně a Lázně Kynžvart zná asi každý a k tomu bychom mohli jen krátce doplnit, že nedaleko obce Otročín jsou pastviny pro hovězí dobytek, jehož mléčné produkty se řadí k nejvyhledávanějším v celé Evropě.

Významné památky – kromě karlovarské kolonády a dalších lázeňských objektů bychom měli vyzdvihnout Městskou památkovou rezervaci Loket s románsko-gotickým hradem z 1. poloviny 13. století. Městečko se třemi tisíci obyvateli s dochovaným historickým jádrem obtéká řeka Ohře v širokém meandru a můžete se tu nejen ubytovat v penzionu Loket, ale strávit tu příjemné chvíle na procházce s úchvatnými panoramaty, na projížďce po cyklostezkách podél Ohře, a třeba i prožít středověkou atmosféru vánočních nebo Krušnohorských trhů.

hrad Loket

Krušné hory a řeka Ohře – Ohře je pro vodáky jedním ze symbolů báječné dovolené a podobně jsou na tom i Krušné hory s nejvyšší horou Klínovec, s nejvýše položeným městem Boží Dar a s lázeňským městem Jáchymov. Západočeský region má zkrátka co nabídnout a byla by škoda to zjistit jen pouhým posouváním prstu po mapě.