Ekonomika je velmi důležitá, a to nejenom u nás v České republice, ale úplně na celém světě. Když to tak vezmete, tak všechno spolu krásně souvisí a všechno do sebe zapadá. Nic není jenom tak nebo nic není náhoda, protože vždycky všechno má svůj důvod. Můžeme si třeba vzít například automobil. Nejde vyrobit celé v jedné zemi. Vždy se něco najde, co je dovezené, aby se automobil mohl vyrobit. A tak to přichází na řadu právě ekonomika.

Ekonomika je složítá, je o ní spoustu knih.

Ekonomické dopady na každý stát jsou veliké, ať už pozitivní nebo ne. Vždycky se ale všechno musí řešit, protože ekonomický výpadek má vliv na celá svět. Například plíšky se vyrábějí v Číně. Ty se třeba dováží do Německa, kde z nich udělají krásnou slitinu kovu, který je nutný pro výrobu auta. A tak se vyrobená slitina doveze z Německa do naší země a vyrobí se například to zmíněné auto. Ale vězte, že to není tak všechno jednoduché. Všechno má svůj čas, původ a cenu. Je jasné, že když je po něčem velká poptávka, tak cena se zvyšuje, nikdy ne naopak. Spíše se cena snižuje, když je něčeho přespříliš, a i tak to nikdo nechce a nemá o to nikdo zájmem.

Ekonomika je hlavně o penězích

Tak v takovémto případě se cena hodně sníží, až klesne na úplné minimum. Například třeba když je novinka nějaká hračka. Ze začátku první dny stojí nehorázné peníze. A pokud uplyne ten její boom a už se vyrábí další pecka hračka, po které budou davy šílet, tak ta první hračka už není tak moc v kurzu. A tak přichází na řadu slevy. Není výjimka, že cena se sníží za roky i o osmdesát procent! Vemte si třeba mobil. Ze začátku v devadesátých letech stál obří neforemný mobil desítky tisíc. Navíc volání z něj se nepočítalo na haléře, ale rovnou na desetikoruny. Ano, bylo to hrozné, ale tak to bylo. Je to tak se vším. Když je něco novinka, tak nikdy to nebude ze začátku ihned levné. A když teď vezmu například ty mobily. Dnes je takový výběr, že koupíte novinky za málo peněz. Holt doba se mění a s ní i ceny.