Láhev vína vám může zpříjemnit večer, můžete ji darovat a můžete si hlavně opravdu užít chuťový zážitek. Ovšem jak poznat opravdu kvalitní víno?

Jak poznat kvalitní víno a nesáhnout při výběru vedle? Co musíte sledovat?

Když už si chcete dát skleničku alkoholu, určitě sáhněte po vínu. Víno je dokonce lékem, tedy pokud ho pijete pouze v malém množství, ale taková sklenička denně je opravdu doporučována. Víno ale není jen červené, bílé a růžové, naopak existuje celá řada vín a vybrat si mezi nimi není rozhodně nic jednoduchého. Víno si můžete dát v restauraci, můžete jej koupit v potravinách ale i ve vinotéce. Pokud nevíte, po kterém sáhnout, nechte si raději poradit. Někdy ale ani personál potřebné znalosti nemá, jak se s tím vypořádat?

pexels-photo-696215

Hledejte informace

Vždy je lepší nechat si poradit, obvykle vám pomůže hlavně someliér, ale kde ho najít, když není žádný po ruce? V takovém případě si musíte pomoci sami. Pokud hledáte víno jako dárek nebo jej chcete otevřít k dobré večeři, řiďte se obecnými pravidly. Muži vždy raději volí červená vína, ženy mají zase více v oblibě lehčí vína bílá a růžová. V chladnějším období je ale lepší pít víno červené, v letním období, ale určitě bodne spíše osvěžení v podobě bílých vín. Ty bývají nejen lehčí ale obsahují i méně alkoholu. Když už hledáte kvalitní víno, musíte sledovat údaje na etiketě láhve. Pamatujte si, že čím méně informací, tím bude víno méně kvalitní. Naopak pokud najdete na etiketě informací hodně, a i když jim třeba nebudete úplně rozumět, věřte, že víno, které držíte v ruce, kvalitní určitě bude.

pexels-photo-3365553

Výběr podle zemí a vinařských oblastí

Výběr ale můžete uskutečnit i podle toho, odkud víno pochází. Na světě existuje hned několik vyhlášený vinařských oblastí, pokud budete chtít vína z České republiky, ty nejlepší pocházejí bezpochyby z Moravy, určitě se ale snažte hledat vína z oblastí, které už znáte a máte je vyzkoušené. Ve světě pak dominují vína z Portugalska, z Francie, Itálie nebo Španělska. Skvělá vína ale produkuje také vzdálenější Argentina nebo Chile.

Víno opravdu není jen červené a bílé, i když nejste velcí znalci, nebojte se postupně se k tomu dopracovat a hledejte, které víno vám nejvíce sedne.