Koupě nového pejska do rodiny je opravdu velký krok. Je potřeba zvážit mnoho věcí – jako například to, jakou rasu zvolíte a zda budete kupovat pejska s průkazem původu, nebo bez něj.

Otázka rasy je naprosto individuální a záleží na vkusu každého z nás. Jednotlivá plemena se od sebe liší především výškou, povahou, temperamentem nebo třeba i chlupy. Zkrátka rozdílů je celá řada. Než se pro nějaké plemeno nadchnete, raději si tedy rozmyslete, zda je pro vás to pravé.

pes v trávě

Pokud jste v důchodovém věku a bez předchozích zkušeností, určitě si nekupujte velké a temperamentní plemeno. Pokud chcete velkého klidného a chytrého pejska, kupte si akita inu. Akita inu cena je různá. Pejsek s průkazem původu a s předpokladem pro další chov, může stát i několik desítek tisíc Korun. Pokud naopak investujete do psa bez průkazu původu, bude vám patrně stačit pár stovek.

Naopak pokud jste mladý a aktivní člověk a přejete si chytrého a velkého psa, kupte si klasického německého ovčáka. Je čiperný a můžete s ním sportovat. Navíc má tu výhodu, že ochrání i váš majetek.

Otázka toho, zda si vybrat psa s průkazem původu nebo bez něj, již byla nakousnuta, nicméně je potřeba ji zodpovědět až do konce. Pokud si koupíte psa s průkazem původu, neplatíte pouze za to, že pes bude moci chodit na výstavy! Průkaz původu u psa zaručuje to, že jste si opravdu koupili dané plemeno a ne nějakého křížence. Máte tedy stoprocentní jistotu a víte, co z psa vyroste v dospělosti.

běžící pes

Kromě toho platíte i za zdraví štěněte a četná veterinární vyšetření. Pejsek, který odchází od opravdového chovatele, má několik zdravotních prohlídek za sebou. Kromě toho chovatel poskytuje na štěně i záruku a při případných zdravotních potížích, lze vymáhat náhradu. Nicméně pokud byste chtěli v budoucnu vymáhat náhradu, musíte mít kupní smlouvu a tuto klauzuli v ní obsaženou.