Pořizovací cena inkoustových tiskáren renomovaných výrobců, jako jsou Epson, HP a Canon, je natolik nízká, že vám může připadat zvláštní, jak takový složitý technický výrobek může být v prodeji za cenu téměř srovnatelnou s výrobními náklady. Je to dáno strategií výrobců, kteří se prakticky shodují na stejném postupu snížit cenu tiskárny a naopak výrazně zvýšit marže za spotřební materiál. Toho lze ovšem využít i výhodně ze strany zákazníka.
barevné zásobníky v tiskárně

Kdy je výhodnější inkoustová tiskárna

Občasný pravidelný tisk v malých sériích – laserové tiskárny se vyplácí spíše tam, kde se v kancelářích nebo obchodech, či logistice pracuje denně s velkým množstvím dat a produkuje velké množství papírové dokumentace. Pro domácí účely, kdy se tiskárna využívá spíše sporadicky, je naopak výhodnější inkoust. Pouze musíme pamatovat na to, že tiskové zásobníky mohou zaschnout, proto se alespoň třikrát v průběhu měsíce musí na tiskárnu odeslat alespoň jedna stránka.
Tisk fotografií – Pokud si zakládáte rodinná alba a alespoň občas tisknete fotografie z digitální zrcadlovky, vyplatí se je zhotovit na inkoustové tiskárně, např. Canon . Samotný princip tisku zachová kontury a barevné přechody a výsledek je v požadované kvalitě na rozdíl od laserové technologie, která se hodí spíše pro textové pasáže včetně drobných fontů, grafy, tenké čáry apod.
detail tiskárny typu DeskJet
Potisk CD a DVD – pokud využíváte technologii vypalování kompaktních disků pro vlastní tvorbu hudebních nebo datových nosičů, máte možnost vytvářet své vlastní originální potisky na tato média. Může to být např. DVD s fotografiemi z dovolené, jimiž obdarujete své přátele, offline verze vlastní webové stránky nebo aplikace, hudební CD dle vlastního výběru atd. Pro tyto účely jsou určeny speciální inkoustové tiskárny s integrovanou funkcí potisku digitálních médií. Počítejte však s vyšší pořizovací cenou těchto zařízení, která se pohybuje v rozmezí od 10 do 20 tisíc korun.