Mořskou sůl využíváme samozřejmě nejen k solení pokrmů, ale také například jako součást kosmetických výrobků, produktů k regeneraci těla nebo jako sůl do bazénu k regeneraci koupací vody. K léčebným procedurám, které nám uleví od mnoha zdravotních obtíží, se nejlépe hodí blahodárná sůl z Mrtvého moře. A nemusíme cestovat až k jeho břehům. Můžeme si jí užít i v klidu a pohodlí domova. Stačí si vybrat z pestré nabídky výrobků, které ji obsahují!

sůl mrtvé moře

Jezero v údolí řeky

Mrtvé moře je ve skutečnosti obrovským bezodtokým jezerem. Zajímavým přírodním úkazem. Leží docela hluboko (400 metrů pod úrovní moře) v údolí řeky Jordán, mezi Jordánskem a Izraelem. Je nejbohatším přírodním zdrojem soli. Vzhledem k tomu, že na jeho pobřeží najdeme hodně pěkných přímořských letovisek, krásnou přírodu a hodně historických památek, jde o turisticky vysoce atraktivní oblast.

Léčivá sůl

Sůl se zde hromadila tisíciletí a je jí opravdu hodně. Salinita této vody je 33,7 %! Také to v ní plavce „nadnáší“ mnohem více než v jiném moři. Ovšem vysoký obsah soli ve vodě znamená také málo života v ní. Proto je moře nazýváno mrtvým. V jeho vodě jsou zastoupeny soli draslíku, hořčíku, vápníku, bromu a dalších prvků. Jeho voda a bahno plné léčivých solí a příznivé klima pomáhá především lidem, které trápí onemocnění kůže. Hlavně lupenka, ekzémy nebo akné. Uleví se zde revmatikům, pacientům s bolestí kloubů a svalů. Nepříjemných obtíží se zbavují astmatici a alergici. Léčí zde i gynekologické problémy.

sůl moře

Domácí wellness

Relaxovat v mořské vodě lze i doma v koupelně! Napustíme si vanu a ve vodě rozpustíme mořskou sůl. Na 100 litrů jí používáme 0,15 až 0,5 kg. Na lupenku, akné či ekzém pomáhá silný roztok. Vytvoříme ho smícháním čtvrt litru vody se dvěma polévkovými lžícemi mořské soli. Po aplikaci na postiženou kůži ho necháme působit cca 1 hodinu. Při rýmě, zánětu dutin a průdušek si připravíme inhalační kůru. Použijeme dostatečně velkou nádobu s vroucí vodou (pozor na bezpečné umístění na stabilní podložce), do které přidáme čtyři polévkové lžíce soli. Pak inhalujeme páry asi 15 minut. Hlavu si přikryjeme osuškou, nádechy provádíme nosem a výdechy ústy.