Jedním z nich je tzv. Czech Grand Canyon a místní rodáci mu neřeknou jinak, než Velká Amerika. Toto místo provází slavná i pohnutá historie, těsně spjatá s obdobím socialismu. Proč je takový zájem právě o tento jedinečný lom? Možná právě pro jeho historické mezníky a rovněž kvůli zajímavé scenérii, kterou v České republice nikde jinde nespatříte.
vápencový lom

Turisticky atraktivní místo

Nedaleko odtud se nachází jeden z nejkrásnějších historických klenotů střední Evropy, hrad Karlštejn. Putují sem miliony turistů z celého světa každý rok. Ale jen málokdo ví, že odtud necelých dvacet minut cesty autem mohou navštívit lom Velká Amerika. Atraktivní dovolenou ve středních Čechách, zaměřenou jako poznávací zájezd po hradech a zámcích a zajímavých přírodních památkách si tedy můžete zpestřit kromě Koněpruských jeskyní i místem, kde se vápenec těžil pro průmyslové účely, a po jehož těžbě tu zůstala zachována obrovská propast s blankytně modrou průzračnou vodou zatopeného jezera.
řeka berounka

Limonádový Joe

Aneb Koňská opera. Legenda poloviny šedesátých let minulého století. Podle předlohy Jiřího Brdečky si režisér a scénárista filmu Oldřich Lipský zvolil část natáčecích dnů právě v prostředí tohoto zajímavého místa, nedaleko obce Mořina. Hlavní roli obsadil Karel Fiala a spolu s ním tu excelovaly dvě půvabné ženy té doby, co byly považovány za jedny z nejkrásnějších v celé Evropě – Olga Schoberová a Květa Fialová. Do westernového pojetí tohoto snímku opuštěný pískový lom dokonale zapadl, přesto v té době měl za sebou již historii velmi krušnou.
hrad Karlštejn

Komunistický lágr

Ačkoliv toto místo dobře znají někteří trampové pod působivým názvem „Mexiko“, ti, co se tu pohybovali v 50. letech jako trestanci, mu neřeknou jinak, než „Český Mauthausen“. Vězni byli psychicky i fyzicky týráni, řada z nich byla uvězněna ve vykonstruovaných procesech, mnozí z nich také předčasně zemřeli na následky utrpení při těžbě lomového kamene, který museli drtit ručně obřím kladivem. V současné době se uvažuje o instalaci pomníku vězněných lidí, jako varovné memento, jako varování před tím, aby se již nic podobného neopakovalo.