Když se kohokoliv na světě zeptáte, co by si nejvíc přál, většinou dostanete odpověď, že si přeje být šťastný. Pocit štěstí je univerzální, ačkoliv u každého ho může působit něco jiného. Největší potíž se štěstím je, že umí být velmi pomíjivé a rychle nám proklouzne mezi prsty. Určitě si pamatujete, jak jste se na něco velmi těšili. Třeba na nějaký film, či hudební koncert. Potom daný okamžik přišel a zase odešel. Událost jste si užili a radost z něj velmi rychle opadla, protože na Vás dopadla realita běžných starostí. Jak to udělat, abyste si šťastnou náladu uměli podržet a nesmetla Vás každý den jen lavina starostí a povinností?Barevní smajlíci.jpg
Naučte se radovat z maličkostí
Každý den je nějaký důvod k radosti. Může to být samozřejmě velký důvod, jako je narození nového člena rodiny, ale někdy stačí i drobnost. Třeba povedený oběd, nebo úspěšný pracovní den, či kompliment od kamarádky. Potíže je, že často tyto drobnější důvody k radosti sotva zaznamenáme. Udělejte si proto večer na chvíli čas a uvědomte si, co bylo právě ten den důvodem k radosti. Zkuste si každý den jednu takovou radost napsat a při dlouhých zimních večerech si je potom můžete přečíst a možná Vám večer zpříjemní.Žena a balónky.jpg
Vychutnejte si těšení
Když se na něco těšíme, tak se uvolňují hormony podobné těm, které jsou spojené se samotným prožitkem štěstí. Když Vás čeká něco dobrého a příjemného, nechte si nějaký prostor na těšení. Zkuste přitom zapojit co nejvíce smyslů. Můžete si třeba i představit, jak se daná věc odehrává a jaká vůně bude událost provázet a co uslyšíte. Nezapomínejte, že těšit se můžete i na drobnosti. Na kousek dobré čokolády. Na cestu z práce po prosluněné ulici, nebo na večerní čtení knihy.
Uchovejte si vzpomínky na šťastné chvíle
Po velkém šťastném zážitku, třeba po vydařené oslavě, si můžete zkusit uchovat její nejlepší momenty. Zkuste je třeba očíslovat, nebo si je zapište, abyste se k nim mohli vrátit, když máte právě méně spokojené období.
Dopřejte si radost
Někdy si kupte něco na sebe jen proto, že se Vám to líbí, ne proto, že to potřebujete. Nebo si dejte oblíbený dezert, či si přečtěte kousek z oblíbené knihy. Někdy má řada z nás sklon podceňovat to, že musíme myslet i na sebe. Ale uvědomte si, že je velmi důležité, abyste si uměli udělat radost i sami, a to i jen tak, protože si chce úplně obyčejně zpříjemnit den.