V čem jsou LED žárovky výhodnější ve srovnání s těmi původními

Posted on Posted inVýrobky

Klasický tvar hruškovité baňky se závitem E27 nebo E14, který je typický pro wolframové žárovky, zůstal zachován u mnoha současných zdrojů světla, využívajících polovodičové LED diody. Vzhled však není to podstatné, čím moderní výrobky předčí zastaralou technologii žhavicího vlákna.

LED žárovka

Šetří vaši kapsu

Wolframové žárovky vydávají teplý odstín bílého světla s velmi vysokým indexem podání barev (Ra = 95) a pro osvětlení společenských místností a sálů, obývacích pokojů, dětských pokojíků a ložnic jsou naprosto optimální. To ovšem dokážou LED žárovky Lightpark také a navíc s mnohem nižšími náklady. Spotřebují pouze zlomek elektrické energie s účinností až 90 procent, zatímco žhavicí vlákno zhruba 85 procent energie přemění na teplo. Vysoký výkon a nízká spotřeba jsou obvykle hlavním důvodem, proč se vyplatí nahradit koncepčně zastaralou technologii polovodičovými LED diodami.

Vyšší pořizovací cena LED žárovek je kompenzována velmi dlouhou životností u zdrojů v domácnosti zhruba 25 – 50 tisíc hodin, u průmyslového osvětlení až 100 tisíc hodin. Proč tedy zbytečně vyhazovat peníze, když to není nutné, a když existuje možnost úspory, která ovšem není na úkor požadovaných vlastností osvětlovacích zdrojů?

LED halogen

Můžete je zapnout, kolikrát chcete

Že je úspora financí poměrně dobrým důvodem k výměně klasických žárovek, prokázal obrovský zájem o kompaktní (úsporné) zářivky již v první polovině devadesátých let. I přes některé nedostatky se těchto výrobků prodalo již několik stovek tisíc kusů, ale značně omezující vlastností byl počet spínacích cyklů a pomalý náběh na maximální výkon. Pracují na principu nízkotlakých výbojek a těm příliš nesvědčí časté rozsvěcení a zhasínání. Na frekventovaných místech, jako jsou koupelny, toalety, chodby a schodiště se jejich životnost tímto způsobem může zkrátit až o polovinu.

Technologie LED však pracuje na jiném principu a tam se počet sepnutí na životnosti vůbec neprojeví, ať už s nimi svítíte pouze sporadicky, nebo je zapínáte v průběhu dne třeba padesátkrát.

3.3/5 - (3 votes)